15 listopada 2010

Św. Maklowiusz z Aleth

.
Święty opat i biskup (ok. 520-621).

Znany również jako: Machutus, Malo, Maclovius, Maclou, Mac'h Low, Maklowiusz
z Bretanii.

 Adrian Collaert, grawiura z ok. 1560r.

Urodził się około roku 520 w Gwent w Walii, został ochrzczony przez św. Brendana i stał się jego duchowym uczniem w walijskim opactwie Llancarfan. Gdy św. Brendan wyruszył w swoją podróż w poszukiwaniu Błogosławionej Wyspy, którą mu ukazał we śnie anioł, zabrał ze sobą kilku mnichów, w tym i św. Maklowiusza.

Brewiarz z Langres, XVw.

Po siedmiu latach żeglugi wylądowali na Cezembre nieopodal Aleth (Saint-Servan), gdzie św. Maklowiusz został uczniem świątobliwego opata i pustelnika Aarona. Pomagał mu w pracy misyjnej, a po jego śmierci w 544 roku został pierwszym biskupem Aleth.

Żywot św. Maklowiusza
"Speculum historiale" il. J.de Vignay, XVw.

Zmarł w niedzielę, 15 listopada 621 roku, w Archambiac, gdzie spędzał swą starość na modlitwie i umartwieniach. Jego ciało przewieziono do Anglii, w krótkim czasie relikwie Świętego trafiły do kościołów w Paryżu, Rouen, Bruges, Pontoise, Conflans i kilku innych miast.

Wnętrze kościoła p.w. św. Maklowiusza w Rouen, Górna Normandia

Miasto Saint-Malo, które wyrosło wokół założonego przez św. Maklowiusza klasztoru i nazwane jego imieniem, jest jednym z siedmiu etapów trasy pielgrzymkowej Tro Breiz (Tro Breizh).

Kościół p.w. św. Maklowiusza w Monster, Holandia Płd.

Patron:
Bretanii, Saint-Malo, świniopasów i hodowców świń.

Ikonografia:
Przedstawiany jako opat lub biskup. Jego atrybutem jest: mitra, pastorał, księga, klasztor.

Kościół p.w. św. Maklowiusza w Rzymie

Varia:
Św. Maklowiusz jest jednym z Siedmiu Świętych Założycieli Bretanii (pozostali to: św. Brigomal (Briok), św. Korentyn z Quimper, św. Paweł Aurelian, św. Patern z Vannes, św. Samson z Dol oraz św. Tugdual). Istniał zwyczaj, że pielgrzymi peregrynowali do wszystkich siedmiu świętych, pokonując dystans około 600km (Tro Breizh) w miesiąc. W 1994 roku podjęto próby przywrócenia tego zwyczaju, dzieląc trasę na tygodniowe etapy. 
.