10 lutego 2010

Św. Scholastyka OSB

Święta dziewica i mniszka (480-542).

Ilustracja z "Żywotów świętych" ks. Albana Butlera

Urodziła się w 480 roku w Nursji, z pobożnych rodziców - Eutropiusza i Abundancji, była bliźniaczą siostrą św. Benedykta. Brat w młodości udając się na pustynię, zrzekł się majątku na rzecz siostry, ale i ona po śmierci rodziców pragnęła poświęcić się służbie Bogu.

Klasztor w Subiaco

W tym czasie św. Benedykt założył już klasztor nieopodal Subiaco. Scholastyka udała się po radę do brata, a ten pomógł jej zbudować klasztor dla mniszek położony o niecałe 10km od Subiaco, w Plombariola, i przepisał jej prawie taką samą regułę, jaką nadał swoim zakonnikom. Wkrótce dołączyło do niej kilkanaście pobożnych panien.

Rozmowa św. Benedykta ze św. Scholastyką
Kościół p.w. Siedmiu Boleści Matki Bożej w Albany, Minnesota, USA

Św. Grzegorz wspomina, że św. Scholastyka i św. Benedykt raz w roku spotykali się, aby razem modlić się i rozmawiać o pobożnych rzeczach, po wieczornym posiłku wracali do swoich klasztorów. Jednego razu Scholastyka prosiła brata, aby z nią czuwał do rana, ale św. Benedykt nie chciał się zgodzić, ponieważ reguła zabraniała nocowania poza klasztorem, a on jako przełożony powinien jej przestrzegać z całą starannością.

Św. Benedykt i św. Scholastyka
Fresk z klasztoru w Subiaco

Wtedy św. Scholastyka zaczęła się po cichu modlić, aby brat mógł z nią czuwać.
I nagle niebo się zachmurzyło i rozpętała się okropna burza, zalewając drogi
i uniemożliwiając powrót do klasztoru. Chcąc nie chcąc św. Benedykt musiał pozostać
i czuwać z siostrą do rana. Trzy dni później, 10 lutego 542 roku,  św. Scholastyka umarła, a św. Benedykt zobaczył jej duszę jako gołębicę ulatującą ku niebu.


Śmierć św. Scholastyki
Jean Rostout, 1730r.
Musee des Beaux-Artes w Tours

Ciało siostry kazał sprowadzić na Monte Cassino i pochować w grobie dla siebie przygotowanym. Po najeździe Longobardów na klasztor i zniszczeniu go w 587 roku, relikwie św. Scholastyki przeniesiono do opactwa Fleury (Saint-Benoit-sur-Loire).
W 1870 roku dużą część relikwii przewieziono do opactwa w Solesmes. Obecnie relikwie św. Scholastyki znajdują się w Le Mans i Monte Cassino.

 
Relikwiarz św. Scholastyki
Monte Cassino


Na miejscu urodzenia św. Scholastyki i św. Benedykta stoi kościół p.w. św. Benedykta, w którego podziemiach zachowała się część muru domu rodzinnego Świętych.

Sceny z życia św. Benedykta. Śmierć św. Scholastyki.
Jean de Stavelot, XIIIw.

Patronka:
Le Mans, Subiaco, zakonnic. Wzywana w obronie przed burzą i przed suszą, w czasie drgawek u dzieci.

Anna Austriaczka, Ludwik XIV i Filip Orleański u stóp św. Benedykta i św. Scholastyki
Philippe de Champaigne, XVIIw.

Ikonografia:
Przedstawiana w benedyktyńskim habicie, z gołębicą, razem ze św. Benedyktem. Jej atrybutami są: pastorał, krzyż, księga, monstrancja.

Figura przed Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu
(dawny klasztor Benedyktynek)

Varia:
W Polsce pierwsze opactwo benedyktynek, p.w. św. Wojciecha, powstało w Staniątkach w 1240 roku, ufundowane przez kasztelana krakowskiego dla jedynej córki Wizenny, pierwszej ksieni. Fundację zatwierdził papież Innocenty IV, podlegała ona jurysdykcji opactwa tynieckiego.


.