4 stycznia 2010

Św. Faraildis z Gandawy

.
Święta dziewica (650-740).

Znana również pod imieniem: Vareide, Varelde, Verylde.

Urodziła się w Gandawie. Była siostrą św. Guduli i bratanicą św. Gertrudy z Nivelles.
Mimo tego, że uczyniła ślub czystości została wydana wbrew własnej woli za młodego szlachcica, który nie chciał uznać jej ślubów i był przeciwny jej wizytom w kościele. Wbrew różnym przeciwnościom i podstępom udało jej się zachować dziewictwo do śmierci męża. 

Kult Faraildis został udokumentowany już w IX wieku. W dokumentach wylicza się uzdrawianie chorych dzieci, zamienienie chleba w kamień skąpej kobiecie i wskrzeszenie ulubionej gęsi z kości i piór.
Patronka:
Gandawy i francuskiego Bruay oraz opiekunka wdów.
Wzywana w zagrożeniu chorobami u dzieci i w czasie trudności małżeńskich oraz przez ofiary przemocy.


Ikonografia:
Przedstawiana z gęsią u stóp lub na ramieniu.

Legenda:
Faraildis była znana z dobrego serca nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt, którymi się opiekowała. Szczególną sympatią darzyła dziką gęś, która przylatywała zawsze ze swoim stadem wiosną niedaleko domu Faraildis. Gdy gęsi zjadły kukurydzę z pola, która była przeznaczona dla biednych, święta kazała swojemu ogrodnikowi zamknąć je w klatce za karę na kilka dni. Ogrodnik wypuszczając gęsi z powrotem na wolność zatrzymał przewodnika stada - najładniejszą i najdorodniejszą gęś, ulubieńca Faraildis, myśląc że nikt nie zauważy zniknięcia dzikiego ptaka. Sam zjadł gęś na obiad, ale niestety okazała się bardzo ciężkostrawna. W końcu musiał się przyznać swojej pani do tego co zrobił, zresztą zaniepokojone ptactwo zdążyło już się poskarżyć swojej opiekunce. Zagniewana kazała mu przynieść kości i pióra, które zostały z gęsi. Zdziwiony ogrodnik spełnił jej polecenie, a Faraildis z resztek wsrzesiła swoją ulubioną gęś.
Właśnie dlatego jest przedstawiana z dorodną szarą gęsią, a stada dzikich gęsi przelatując nad kaplicą poświęconą Faraildis w Gandawie gęgają z wdziecznością.

Św. Dafroza z Acquapendente

.
Męczenniczka.

Znana również pod imieniem: św. Aifrosa.

Matka św. Bibiany i św. Demetrii, razem ze swoim mężem św. Flawianem poniosła śmierć męczeńską przez ścięcie, ok. 362r. w czasie prześladowań Juliana Apostaty.Jej relikwie, wraz z relikwiami św. Bibiany i św. Demetrii znajdują się w alabastrowej urnie w ołtarzu głównym w kościele p.w. św. Bibiany w Rzymie.
.