24 stycznia 2010

Św. Babylas z Antiochii

.
Święty biskup i męczennik (zm. 253 r.)

Znany również pod imieniem: Babyllus, Babila.

Był dwunastym patriarchą Antiochii w latach 237-253.

Nie pozwolił wejść cesarzowi Filipowi Arabowi do kościoła, każąc mu zostać z innymi grzesznikami przed wejściem, jako karę za zabicie poprzednika. Babylas zmarł zamęczony w więzieniu w czasie prześladowań Dioklecjana, za niewzruszoną obronę wiary. Razem z nim zginęli jego trzej uczniowie - Urban, Prylidian i Apoloniusz.
Św. Babylas poprosił, aby go pochowano w kajdanach, którymi był skuty. Nad jego grobem chrześcijanie wznieśli świątynię.

Około roku 352 cesarz Gallus przeniósł jego relikwie do Daphne, koło Antiochii. Julian Apostata kazał je przenieść na poprzednie miejsce pochówku, gdyż wyrocznia Apolla nie chciała odpowiadać , póki w pobliżu będą kości świętego. Kilka dni później w świątyni apollińskiej wybuchł pożar, który strawił dużą część dachu i posąg boga. Relikwie przeniesiono do kościoła poświęconego biskupowi na brzegu rzeki Orontes. W czasie wojen krzyżowych ciało biskupa przeniesiono do Cremony.


Uroczyste przeniesienie doczesnych szczątków św. Babylasa w miejsce godniejsze, było pierwszą translacją w historii Kościoła.

Patron:
Chorych na reumatyzm i choroby stawów.
.