10 maja 2010

Św. Solangia z Bourges

.
Święta dziewica i męczennica (863-880).

Znana również jako: Solange, Solangia z Berry.


Urodziła się w 863 roku w biednej rodzinie w Villemont nieopodal Bourges.
W wieku siedmiu lat złożyła śluby czystości. Od wczesnej młodości pasła owce, w okolicy była znana z mocy uzdrawiania.


Pewnego dnia Bernard, syn hrabiego Poitiers, zauroczony pięknem św. Solangii próbował ją porwać, ale ona stawiała opór i spadła z konia, odnosząc poważne rany. Młodzieniec w złości dobył myśliwskiego noża i zabił ją na miejscu, dnia
10 maja 880 roku.

Św. Solangia, polichromowane drewno, XIXw.
Musee du Berry w Bourges

Legenda mówi, że święta wstała i z głową w swych rękach przeszła aż do kościoła p.w. św. Marcina, w którym w 1281 roku wystawiono ołtarz ku jej czci.
Później w miejscu dawnego kościoła wybudowano nowy, pod patronatem św. Solangii. W czasach wielkiej suszy wyruszała z kościoła procesja z relikwiarzem zawierającym głowę Świętej.

Kościół p.w. św. Solangii w Sainte-Solange, Cher

Ostatnie przeniesienie relikwii miało miejsce 8 czerwca 1511 roku, a w XVII wieku złożono je w srebrnym relikwiarzu. W czasie rewolucji francuskiej relikwie wyrzucono, a kościół sprofanowano. Uratowano relikwie św. Solangii, które znajdowały się
w klasztorze bernardynów, przenosząc je po rozwiązaniu zakonu, do kościoła w Mery-es-Bois, stamtąd przekazano część do kościoła p.w. św. Solangii.

Św. Solangia z aniołami, anonim
Luwr

Na "Polu Męczeństwa" znajduje się kaplica z XIX wieku, poświęcona Świętej. Co roku odbywa się pielgrzymka do tego miejsca z relikwiami, a w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego pod przewodnictwem arcybiskupa wyrusza pielgrzymka diecezjalna.Patronka:
Berry, młodych dziewcząt, pasterzy. Wzywana w czasie suszy.

Ikonografia:
Przedstawiana jako pasterka pogrążona w modlitwie lub jako dziewczyna trzymająca swoją głowę. Jej atrybutem jest: palma, krucyfiks, kwiaty.

Varia:
Sainte-Solange leży na Via Lemovicensis, jednym z czterech francuskich szlaków pielgrzymkowych do Santiago de Compostela. Nazwa pochodzi od Limoges, przez które przebiega szlak, ale początek bierze w opactwie św. Magdaleny w Vezelay. W baskijskim Ostabat łączy się z Via Podense.
.