17 lutego 2010

Św. Fintan z Clonenagh

Święty opat i wyznawca (zm. 603r.)

Urodził się w irlandzkim Leinster, początkowo nauczał go pobożny ksiądz, który go ochrzcił. Św. Fintan był duchowym uczniem św. Kolumbana Starszego (Kolumba), który przepowiedział mu jego przyszłą drogę życiową.

Religijną formację otrzymał w Terryglass u opata Columa, od którego zapożyczył praktyki pokutne i surową regułę, gdy udał się do skromnej pustelni w Clonenagh, gdzie prowadził od około 548 roku żywot bardzo ascetyczny. Wkrótce wokół niego zgromadziło się tylu uczniów, że założył dla nich dom, w którym został opatem. Był nauczycielem Comgalla z Bangor. Przeczuwając swoją bliską śmierć, wyznaczył Fintana Maeldubha na swojego następcę.

Opactwo zostało zniszczone w czasie najazdu Wikingów w 838 roku, a ówczesnego opata Aidana zabrali do Munster i zamęczyli na śmierć. Potem ponownie rozkwitło, aż tym razem angielska inwazja położyła jego kres.

Św. Fintan miał dar proroctwa, a świadkowie opowiadali, że gdy się modlił jego postać była oświetlona łagodnym światłem. Przez irlandzkich kronikarzy nazywany "irlandzkim św. Benedyktem" i ojcem irlandzkiego monastycyzmu.

Zmarł 17 lutego 603 roku, został pochowany w Clonenagh.

Czasami bywa mylony ze św. Fintanem z Taghmon, opatem zmarłym w 635 roku.

Varia:
W Clonenagh było drzewo św. Fintana, spod którego wytrysnęło źródło, gdy farmer na którego polu było cudowne źródło zabronił ludziom korzystania z niego. Wtedy źródło cudownym sposobem przeniosło się pod drzewo. Zostało powalone w czasie burzy w 1994 roku.

W Cromogue jest cudowna studnia nazywana studnią św. Fintana, przy której co roku 17 lutego jest odprawiana Msza Święta.
.