1 maja 2011

Św. Jan Ludwik Bonnard MEP

.
Święty kapłan i męczennik (1824-1852).

Portret z ok. 1860r.
MEP w Paryżu

Jan Ludwik urodził się 1 marca 1824 roku w Saint-Christo-en-Jarez, jako piąte z sześciorga dzieci Gabriela Bonnard i Anny Bonnier. Rodzina Bonnardów była bardzo religijna, trójka synów została kapłanami.

Jan Ludwik ukończył niższe seminarium w Saint-Jodard, a wyższe w Lyonie. Od najmłodszych lat chciał zostać misjonarzem, więc po uzyskaniu od arcybiskupa zgody na opuszczenie diecezji i oddzielenie od rodziców oraz po wizycie w bazylice NMP de Fourviere, wyjechał z rodzinnego miasta i wstąpił do seminarium Stowarzyszenia Misji Zagranicznych (MEP, Missions Etrangeres de Paris) w kwietniu 1846 roku.

Święcenia kapłańskie otrzymał 23 grudnia 1848 roku, a z Nantes wypłynął wraz z innymi misjonarzami w lutym 1849. W lipcu tego roku dotarli do Hong Kongu, który był główną siedzibą misji. Stamtąd ksiądz Bonnard wyruszył do Tonkinu (płn.Wietnam), dokąd dotarł w środku szalejącej epidemii cholery. Rozpoczął posługę w towarzystwie biskupa Piotra Andrzeja Retord, apostolskiego wikariusza, włączając w to naukę języka i obyczajów, przyzwyczajanie się do klimatu i lokalnych potraw. W maju 1851 roku biskup zlecił mu misję w KeBang.

Pod koniec marca 1852 roku pojmano księdza Bonnard, został oskarżony i osadzony w Nam Dinh. Gdy odmówił sprofanowania krzyża i wyparcia się wiary, a także zdradzenia tych, którzy pomagali mu się ukrywać, został wydany na niego wyrok śmierci przez ścięcie za "głoszenie fałszywej wiary".

Dzień przed śmiercią napisał: "Jutro, w święto świętych Filipa i Jakuba wyznaczono datę mojej ofiary. Umrę szczęśliwy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Ceremonia pogrzebowa św. Jana Ludwika Bonnard, II poł.XIXw.
MEP w Paryżu

Egzekucja miała miejsce 1 maja 1852 roku. Ciało męczennika wrzucono do rzeki, chrześcijanom udało się je wyłowić i potajemnie dostarczyć do siedziby biskupa. Skrwawiona odzież i liny pogańscy żołnierze sprzedali później chrześcijanom.

Beatyfikowany 27 maja 1900 roku przez papieża Leona XIII, kanonizowany 19 czerwca 1988 przez papieża Jana Pawła II w gronie 117 Męczenników Wietnamskich (wspomnienie 24 listopada).

Ikonografia:
Przedstawiany w sutannie, z befką. Jego atrybutem jest: księga, palma, krzyż.
.