14 czerwca 2010

Św. św. Anastazy, Feliks i Digna z Kordoby

.
Święci męczennicy (zm.853).

Zostali ścięci 14 czerwca 853 roku, jako trzej pierwsi z czterdziestu ośmiu męczenników z Kordoby (Kordowy) z rozkazu emira Muhammada I, który okrutnie prześladował chrześcijan.

Św. Anastazy (Anastazjusz) otrzymał święcenia niższe w kościele p.w. św. Acisclusa
w Kordobie,po krótkim czasie zwrócił się ku życiu monastycznemu i wstąpił do klasztoru w Tabanos, założonego przez św. Jeremiasza z Kordoby.

Dołączył do niego mnich, św. Feliks, rodem z Alcala de Henares, którego rodzice byli numidyjskimi muzułmanami. Nawrócił się i ochrzcił w Asturii, gdzie poznał doktrynę chrześcijańską i został profesem w klasztorze. Później przeniesiony do Tabanos.

Św. Digna była zakonnicą w konwencie w Tabanos, nieopodal Kordoby. Pewnego dnia ukazała jej się św. Agata, przepowiadając zbliżające się męczeństwo, a dowiedziawszy się o śmierci św. Anastazego i św. Feliksa poczuła w sobie nadzwyczajną gorliwość bronienia sprawy Jezusa Chrystusa. Wyszła potajemnie z klasztoru, przybyła do Kordoby, odszukała sędziów i wyznała im, że ona także podziela wiarę dwóch męczenników, pragnąc jak oni krwią własną tę wiarę przypieczętować.

O trójce męczenników wspomina św. Eulogiusz z Kordoby w swoim "Memoriale Sanctorum".

Varia:
Jednym z 48 męczenników z Kordoby jest również św. Roderyk.
.