7 września 2010

Św. Regina

.
Święta dziewica i męczenniczka (ok. 286).

Figura z kaplicy szpitala św. Reginy, XVIIIw.
Musee de la vie Bourguignone w Dijon, Burgundia

Urodziła się w Galii nieopodal Autun, jej ojciec Klemens był poganinem, matka zmarła przy jej narodzinach. Niania, która była chrześcijanką, ochrzciła potajemnie dziecko. Gdy dziewczynka podrosła zajmowała się pasieniem owiec u podnóża góry Auxois, nieopodal Alezji (Alesia, obecnie Alise-Sainte-Reine).

Prokonsul Olibriusz widząc jej urodę, pragnął ją poślubić, ale św. Regina nie chciała złamać ślubów dziewictwa ani wyrzec się wiary. Rozwścieczony prokonsul postanowił się zemścić i wydał ją na tortury, a gdy uparcie trwała przy swojej wierze, kazał ją ściąć, około 286 roku.

Opactwo we Flavigny, Burgundia
Krypta św. Reginy
Opactwo we Flavigny, Burgundia

Jej relikwie przeniesiono do benedyktyńskiego opactwa Flavigny-sur-Ozerain
w 827 roku. Część relikwii złożono w ołtarzu kościoła p.w. św. Reginy
w Drensteinfurcie.

Sztuka o św. Reginie - akt II - Uczta, ok. 1906r.

Sztuka o św. Reginie - akt III - Modlitwa w więzieniu, ok. 1906r.
W rodzinnym miasteczku Alise-Sainte-Reine, obok szpitala św. Reginy, założonego przez św. Wincentego a Paulo, znajdowało się cudowne źródło św. Reginy, z którego woda leczyła świerzb, grzybicę, szkorbut i inne choroby. A mieszkańcy przez wieki, co roku, ku czci Świętej wystawiają przedstawienia opowiadające o Jej życiu i śmierci. Natomiast w Dijon odbywały się procesje ku czci św. Reginy.

Francisco Pacheco, 1604r.
Musee Goya w Castres, Midi-Pyrenees

W Polsce wizerunki przedstawiające św. Reginę znajdują się m.in. w gotyckim kościele p.w. Wszystkich Świętych w Bliznem oraz w krakowskim kościele p.w św. Tomasza Apostoła.

Patronka:
Cieśli, stolarzy, ubogich, pasterzy. Wzywana w obronie przed zadraśnięciami, świerzbem i chorobami wenerycznymi.

Ikonografia:
Przedstawiana w stroju z epoki, najczęściej w czasie pasienia owiec lub męczeńskiej śmierci. Jej atrybutem jest: krzyż, palma, korona, gołąb, miecz lub topór, źródło, kula ognista, łańcuchy.

Xavier Schanovski, 1892r.
Alise-Sainte-Reine, Burgundia
Posąg stoi w miejscu, w którym Olibriusz pierwszy raz miał ujrzeć św. Reginę

Varia:
W Skarbcu Katedralnym na Wawelu znajduje się złoty ornat biskupa krakowskiego Andrzeja Lipskiego, ofiarowany przez hetmanową Reginę Żółkiewską, ze św. Reginą
i św. Janem Ewangelistą. Pochodzący z lat 1620-22 jest jednym z najlepszych dzieł polskiego hafciarstwa XVII wieku. Naszyto nań aż 600 pereł.

Przysłowia:
Św. Regina mgły rozpina.
W dzień św. Reginy wabią chłopaków dziewczyny.
Św. Regina gałęzie ugina.

"Święci na każdy dzień", wyd. Edelvives, 1960r.

"Żywot św. Reginy", Troyes, XVIIIw.

.