17 maja 2010

Św. Restytuta z Afryki

.
Święta dziewica i męczenniczka (zm.304).

 Majolika na ścianie Villa Arbusto w Lacco Ameno

Urodziła się w Kartaginie, ukształtowana duchowo przez naukę św. Cypriana, biskupa Kartaginy.

Wielu chrześcijan spotykało się w Abitynii, w domu Oktawiusza Feliksa, gdzie Mszę Świętą sprawował kapłan Saturnin. Podczas dziesiątych z kolei prześladowań chrześcijan, zarządzonych przez cesarza Dioklecjana w 304 roku, żołnierze rzymscy pojmali w czasie Mszy pięćdziesięciu chrześcijan, w tym i św. Restytutę, i skutych łańcuchami zawlekli do Kartaginy. Dnia 12 lutego 304 roku zostali przesłuchani przez prokonsula Anulinusa, żaden z nich nie wyparł się wiary, skazano ich więc na śmierć.

 Bazylika p.w. św. Restytuty w Lacco Ameno na Ischii

Dręczona torturami z powodu wiary w Chrystusa z rozkazu sędziego, została
w końcu wrzucona do łodzi nasączonej żywicą i smoła, wypełnionej drewnem, na której miała zginąć spalona żywcem na morzu, ale płomienie ogarnęły tych, którzy ogień podrzucili, a św. Restytuta umarła spokojnie nietknięta przez płomienie.

 Monte Vico, Ischia

Łódka z jej ciałem przypłynęła do wyspy Aenaria (Ischia) pod Neapolem, a miejsce, gdzie na mieliźnie znajdowała się łódź z ciałem Świętej objawił anioł pobożnej matronie Lucynie. Chrześcijanie pochowali ją u stóp Monte Vico w Lacco Ameno.

W miejscu tym wystawiono bazylikę ku jej czci, obecnie sanktuarium św. Restytuty.

 Bazylika p.w. św. Restytuty w Lacco Ameno, Ischia

Cesarz Konstantyn ufundował kościół p.w. św. Restytuty w Neapolu, który w XIII wieku dołączono do nowo wybudowanej katedry. W kaplicy poświęconej Matce Bożej
w urnie pod ołtarzem znajdują się relikwie św. Restytuty oraz innych męczenników afrykańskich. Jej kult w Neapolu jest potwierdzony od VIII wieku.

Relikwiarz św. Restytuty
Bazylika p.w. św Restytuty w Lacco Ameno, Ischia

W Lacco Ameno na Ischii dzień św. Restytuty poprzedza jedenastodniowe nabożeństwo zakończone procesją z relikwiami Świętej.

Patronka:
Lacco Ameno, żeglarzy.

Ikonografia:
Przedstawiana jako młoda dziewczyna, często w łodzi prowadzonej przez anioła.
Jej atrybutem jest: palma, ogień, łódź.

 Krypta św. Restytuty w Cagliari, Sardynia
.