16 lutego 2011

Św. Filipa Marieri OSC

.
Święta ksieni i dziewica (1190-1236).

Znana również jako: Filippa, Filipina.


Św. Filipa urodziła się w 1190 roku w szlacheckiej rodzinie na zamku Borgo San Pietro, małej miejscowości przy drodze z Asyżu do Rzymu (obecnie miejscowość ta nosi nazwę Petrella Salto).

Od dzieciństwa niezwykle pobożna, gdy podrosła jej jedynym pragnieniem było spotkanie ze św. Franciszkiem i całkowite oddanie się służbie Bożej. Rodzina dziewczyny sprzeciwiała się tym planom, więc pewnego dnia św. Filipa razem z trzema towarzyszkami uciekła z domu, z którymi ukryła się w grocie w pobliżu Mareri. Spędziły tam na modlitwie, postach i umartwieniu trzy lata, aż do 1228 roku, gdy dwaj bracia św. Filipy podarowali zamek wraz z kościołem pw. św. Piotra, na klasztor.


Pustelnice przeniosły się do nowej siedziby, gdzie wiodły pobożny i bogobojny żywot oparty na regule św. Klary i sióstr z San Damiano. Św. Franciszek opiekę duchową nad siostrami powierzył bł. Rogerowi z Todi.

Św. Filipa zmarła 16 lutego 1236 roku, a jej grób wkrótce stał się miejscem cudów i licznych pielgrzymek. Wzmianka o kanonizacji pojawiła się po raz pierwszy w bulli papieża Innocentego IV w 1247 roku.

 Relikwiarz z sercem św. Filipy

W 1706 roku w sarkofagu w którym spoczywało jej ciało znaleziono jej serce, w nienaruszonym stanie. Złożono je w srebrnym relikwiarzu, a reszta relikwii znajduje się obecnie w klasztorze w Borgo San Pietro w Valle del Salto.

 Sanktuarium św. Filipy Marieri w Borgo San Pietro


Patronka:
Sulmony.

Ikonografia:
Przedstawiana w habicie klaryski. Jej atrybutem jest: pastorał, księga, różaniec.
.