15 października 2011

Św. Tekla z Kitzingen OSB

Święta ksieni i wyznawczyni (zm. 790).

 Wimborne Minster

Urodziła się w Anglii, wcześnie wstąpiła do klasztoru Wimborne w hrabstwie Dorset, gdzie zostawała pod opieką św. Tetty. Razem ze swoją krewną, św. Liobą, wyruszyła do Niemiec, aby pomagać św. Bonifacemu w ewangelizowaniu tych ziem. Początkowo przebywała w klasztorze w Tauberbischofsheim, później po 750 roku została mianowana następczynią ksieni Adelajdy (Hadelogi) w Kitzingen. Pod jej opieką klasztor i znakomita szkoła dla panien przeżywały swój rozkwit.

Pomagała w zakładaniu klasztoru w Ochsenfurcie, w którym została pierwszą ksienią.

Zmarła 15 października 790 roku w Kitzingen i tam została pochowana. Klasztor stopniowo podupadał, aż do momentu gdy w 1440 roku biskup Wurzburga, Filip II Adolf, wykupił go z rąk brandenburskich margrabiów, a Jan Godfrey Guttenberg założył w nim szkołę sióstr urszulanek.

Jej relikwie były złożone w kościele klasztornym aż do wojny chłopskiej w XVI wieku, gdy zostały zbezczeszczone i zniszczone. Po przebudowie kościoła pozostałości grobu w którym spoczywała św. Tekla zostały zasypane. W 1803 roku, po sekularyzacji urszulanek, kościół i klasztor trafił w ręce protestantów.

Ikonografia:
Przedstawiana w habicie benedyktyńskim. Jej atrybutem jest: pastorał, księga, klasztor.

Varia:
W klasztorze w Kitzingen wychowała się św. Jadwiga Śląska. Przez siedem lat, od piątego roku życia, jej pobożność kształtowała benedyktyńska liturgia, modlitwa i wspólne życie według reguły.
.