12 marca 2011

Św. Paweł Aurelian z Leon

.
Święty biskup i wyznawca (490-572).

Znany również jako: Paweł z Leon, Paweł z St-Pol-de-Leon.

 Kościół parafialny w Saint-Thegonnec, Bretania

Urodził się w 490 roku, jako syn walijskiego wodza Porphyriusa (Perphiusa) w południowym Glamorgan. Miał dwanaścioro rodzeństwa - dziewięciu braci i trzy siostry, św. Jutwarę z Dorset, św. Sidwell z Exeter i św. Wulvelę. Ojciec przeznaczył go do kariery wojskowej, ale pobożny od maleńkości św. Paweł pragnął poświęcić się służbie Bożej. Dziewięciolatek ubłagał ojca, aby ten oddał go na naukę do opactwa Llantwit, pod opiekę św. Hilduta (Iltuda).

 Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenie Wiernych (ND du Bon Secours)
Ile de Batz, Bretania

Po latach nauki postanowił udać się z misją ewangelizacyjną do Bretanii, przedtem jednak udał się na dwór króla Marka z Kornwalii i tam ufundował kościół w Pawl. Na kontynent, wraz z dwunastoma towarzyszami, dotarł w 517 roku. Założył klasztory w Lampaul na wyspie Ouessant, na wyspie Batz oraz w Ocsimor (obecnie St-Pol-de-Leon) na Finistere.

Stuła św. Pawła Aureliana
Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenie Wiernych w Ile de Batz, Bretania

Przy wsparciu króla Childeberta św. Pawła Aureliana mianowano biskupem Ouismon.

Zmarł 12 marca 572 roku na wyspie Batz, pochowano go na Finistere. Część relikwii w 960 roku przeniesiono do opactwa we Fleury.

 Kościół pw. św. Pawła Aureliana w St-Pol-de-Leon, Bretania

Pierwszy żywot św. Pawła Aureliana spisał w 884 roku mnich bretoński Wrmonoc z Landevennec.

Relikwie św. Pawła Aureliana
Kościół pw. św. Pawła Aureliana w St-Pol-de-Leon, Bretania

Patron:
Bretanii, St-Pol-de-Leon.

Ikonografia:
Przedstawiany jako biskup, ze smokiem u stóp. Jego atrybutem jest: mitra, pastorał, smok.

 Sztandar z kościoła parafialnego w Lampaul-Guimilian, Bretania

Legenda:
W jednej z bretońskich miejscowości, nieopodal Lampaul, grasował straszny smok. Ludzie poprosili świątobliwego biskupa św. Pawła Aureliana o pomoc. Gdy ten przybył do miasteczka, okazało się, że w okolicy grasuje jeszcze jeden smok, mniejszy, ale siejący większe jeszcze spustoszenie niż ten duży. Biskup polecił ustawić olbrzymi krzyż, pod którym długo się modlił. Ku zdumieniu wszystkich oba smoki zwabione widokiem tłumu ludzi, potulnie dały się przykuć łańcuchami do krzyża. Od tej pory spokój zapanował w okolicy. Górujący nad okolicą krzyż zniszczono w czasie rewolucji francuskiej.


Varia:
Św. Paweł Aurelian jest jednym z Siedmiu Świętych Założycieli Bretanii (pozostali to: św. Brigomal (Briok), św. Korentyn z Quimper, św. Maklowiusz z Aleth, św. Patern z Vannes, św. Samson z Dol oraz św. Tugdual). Istniał zwyczaj, że pielgrzymi peregrynowali do wszystkich siedmiu świętych, pokonując dystans około 600km (Tro Breizh) w miesiąc. W 1994 roku podjęto próby przywrócenia tego zwyczaju, dzieląc trasę na tygodniowe etapy.

Siedmiu Świętych Założycieli Bretanii
.