14 lutego 2011

Św. Antonin z Sorrento

.
Święty opat i wyznawca (zm. 625 r.)

Znany również jako: Antonin Opat.

 Kościół pw. św. Antonina w Sorrento, Kampania

Dominik Catelli urodził się w zamożnej rodzinie w Kampanii. Jako piętnastoletni chłopiec stracił oboje rodziców, został przyjęty przez benedyktynów z opactwa NMP w Kampanii, gdzie pod koniec roku 500 rozpoczął nowicjat. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku wstąpił do klasztoru na Monte Cassino, przyjmując imię Antonina. Znany ze swej pobożności został mianowany opatem w klasztorze w Brindisi, do Monte Cassino powraca w 589 roku.

 Sorrento, Kampania

Wkrótce klasztor został zniszczony przez Longobardów, większość mnichów schroniła się w klasztorze w Rzymie. Św. Antonin jako kaznodzieja wędrował przez Kampanię, aż w końcu został powołany przez biskupa św. Katellusa na jego następcę w Stabii (Castellamare di Stabia), gdy ten postanowił resztę życia spędzić jako pustelnik.

Pewnego dnia św. Antonin miał widzenie, w którym św. Michał Archanioł polecił mu wybudowanie kościoła (miejsce później nazwano San Antonio Abbate), który stał się celem licznych pielgrzymek.

 Klasztor pw. św. Agrypina, 1885 r.

Od 618 roku pełnił funkcję opata w klasztorze pw. św. Agrypina w Sorrento. Wtedy też zasłynął wieloma cudami.

Kościół pw. św. Antonina w Sorrento, Kampania

Zmarł 14 lutego 625 roku i został pochowany w murach klasztoru. Relikwie Świętego udało się odnaleźć w 1558 roku.

Patron:
Kampanii, Sorrento. Wzywany w czasie zarazy oraz z prośbą o pomoc w uwolnieniu od opętania.

Ikonografia:
Przedstawiany najczęściej jako benedyktyński mnich. Jego atrybutem jest: pastorał, sztandar, szatan u stóp.


Varia:
Wstawiennictwu św. Antonina przypisywano zwycięstwo nad Saracenami, którzy najechali Sorrento w XIII wieku. Wzywano go również w czasie epidemii dżumy i cholery, a także przy opętaniach.
.