1 lutego 2010

Św. Brygida z Kildare

Święta dziewica i mniszka (zm. 523r.)

Znana również pod imieniem: Brygida Irlandzka, Naomh Brid.

Katedra pw. św. Józefa w Macon, Georgia, USA

Urodziła się w 453 roku w Faughart niedaleko Dundalk. Jej ojciec Dubtach był poganinem, matka Brocca ochrzczona przez św. Patryka, została porwana i wywieziona do Irlandii przez piratów. Brygida była od dzieciństwa bardzo wrażliwa na krzywdę drugiego człowieka i biedę, starała się pomagać każdemu. Gdy Dubtach próbując sprzedać ją królowi Leinsteru, Brygida korzystając z tego, że byli bardzo zajęci rozmowami dała drogocenny miecz ojca trędowatemu żebrakowi. Dubtach uderzył ją, gdy wyjaśniła, że ofiarowała miecz Bogu przez tego trędowatego. Król Leinsteru, chrześcijanin, powstrzymał go mówiąc że zasługi Brygidy przed Bogiem są dużo większe niż ich. W końcu Dubtach postanowił rozwiązać domowe problemy obdarowując ją wolnością.

Kościół św. Kolumbana St. w Dubuque, Irlandia

Gdy ojciec ponownie chciał ją wydać za mąż, udała się do świętego biskupa Mela z Ardagh i złożyła śluby dziewictwa. Legenda mówi, że Brygida prosiła w modlitwie, żeby została zabrana jej uroda, która ściągała konkurentów do jej ręki i została jej zwrócona dopiero po złożeniu ślubów. I tak się miało stać.

Około roku 468 założyła pierwszy klasztor, z siedmioma siostrami. Na zaproszenie biskupów zaczęła zakładać klasztory w całej Irlandii. Założyła podwójny klasztor w Kildare - dla mnichów i dla mniszek - nad rzeką Liffey. Kildare oznacza dosłownie Dębowy Kościół.

Kościół pw. św. Edelredy w Londynie

Podróżowała po całej Irlandii, wspomagając dzieło św. Patryka w nawracaniu pogan.

Relikwiarz z fragmentami kości czaszki
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Lumiar, Portugalia

Zmarła 1 lutego 532 roku w Kildare, gdzie została pochowana w katedrze. Relikwie przeniesiono do Downpatrick w 878 roku w obawie przed najazdem Duńczyków, gdzie złożono je razem z relikwiami św. Patryka i św. Kolumbana, miejsce znało tylko kilku księży, z czasem zostało zapomniane. Zostały odkryte przez biskupa św. Malachiasza i 9 czerwca 1185 roku przeniesiono je za zgodą papieża Urbana III do katedry w Downpatrick. Klasztor rozwiązano, a relikwie zbezczeszczono i rozrzucono na rozkaz Henryka VIII, niewielką część udało się uratować. Relikwie głowy znajdują się w kaplicy kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Lumiar, niedaleko Lizbony. Pozostała część relikwii znajduje się w kamiennym sarkofagu w Kildare (Cell Dara).

Katedra p.w. św. Brygidy w Kildare

Patronka:
Irlandii, rycerstwa, dzieci, podróżujących, żeglarzy, kowali, położnych, hodowców drobiu, mleczarzy.

Ikonografia:
Przedstawiana w stroju ksieni, z pastorałem i księgą reguły zakonnej w ręku; z lampą lub świecą, krową w pobliżu.

Legenda:
Św. Brygida poprosiła króla Leinsteru o ziemię na której mogłaby wybudować klasztor dla siebie i sióstr, żądając tylko tyle ile mógłby przykryć jej płaszcz. Kiedy król się zgodził, płaszcz w cudowny sposób powiększył się obejmując obszar całego Curragh.Varia:
Najstarszym irlandzkim zabytkiem literatury jest staro-irlandzki hymn z VII wieku ku czci Świętej.
.