9 lipca 2010

Św. Augustyn Webster OCart.

Święty mnich i męczennik (zm. 1535).


Po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Cambridge, przyjął święcenia kapłańskie, a krótko potem został mnichem w kartuskim klasztorze Nawiedzenia Matki Bożej w Axholme. W 1531 roku został mianowany jego przeorem.

W połowie kwietnia 1534 roku wraz z Robertem Lawrence, przeorem klasztoru Beauvale, udał się do domu zakonu w Londynie, aby spotkać się z królewskim ministrem Tomaszem Cromwellem, mając nadzieję na uzyskanie pewnych zmian w królewskim żądaniu składania przysięgi o supremacji (Oath of Supremacy). Cromwell nie tylko nie chciał i nie miał zamiaru ich wysłuchać, lecz wydał rozkaz natychmiastowego uwięzienia kartuskich przeorów w londyńskiej Tower.

Św. Jan Houghton, św. Augustyn Webster i św. Robert Lawrence
Kościół p.w. św. Edelredy w Londynie

Dnia 28 kwietnia razem z przeorem św. Janem Houghton i brygidem św. Ryszardem Reynoldsem, przed sędziami, którzy zastraszeni przez królewskiego ministra, oskarżyli ich o zdradę i skazali na śmierć. Dnia 4 maja 1535 roku duchownych powieszono, półżywych odcięto i włóczono londyńskimi ulicami, na samym końcu zostali poćwiartowani, a części ich zmasakrowanych ciał rozwieszono po całym mieście.

Papież Pius XI dnia 8 grudnia 1929 roku ogłosił dekret o męczeństwie św. Augustyna, Pius XI beatyfikował go 15 grudnia 1929 roku.

Został kanonizowany 25 października 1970 roku przez papieża Pawła VI w grupie Czterdziestu Męczenników Anglii i Walii (vide: św. Małgorzata Cliterhow, św. Henryk Walpole, św. Ryszard Reynolds, św. Kutbert Mayne i św. Jan Plessington, św. Jan Roberts, św. Jan Rigby, św. Ambroży Edward Barlow).

Czterdziestu Męczenników Anglii i Walii

Ikonografia:
Przedstawiany w habicie kartuskim. Jego atrybutem jest: palma, księga.