10 stycznia 2011

Św. Dermot z Inis Clothrann

.
Święty opat i wyznawca (zm. w 542).

Znany również jako: Diarmaid, Diermit, Dermod, Diermedus, Diermetus, Diermitius.

Pochodził z książęcej rodziny, był najmłodszym synem Lugny i Dedivy, która oprócz Dermota wydała na świat kilku innych świętych - św. Senana z Laraghbrine, św. Cailina z Fenagh, św. Manchina, św. Felima z Kilmore, św. Daigha z Inniskeen oraz św. Femię.

 Pozostałości kościoła na Inis Clothrann

Św. Dermot około roku 530 założył opactwo na wyspie Inis Clothrann (Inchcleraun), położonej na jeziorze Lough Ree (Loch Ri, Loch Ribh), w diecezji Ardagh, na tej samej, na której miała zostać pochowana legendarna królowa Maeve. W krótkim czasie oprócz opactwa na wyspie wybudowano aż siedem kościołów (stąd czasami nazywano ją wyspą siedmiu kościołów), do naszych czasów zachowały się ruiny trzech z nich.

Jego pobożność i wiedza szybko przyciągnęły licznych uczniów na wyspę. Był nie tylko dobrym nauczycielem, ale też wybitnym pisarzem i poetą. Wśród jego duchowych uczniów znajdował się św. Kieran z Clonmacnoise, któremu pomagał przy zakładaniu klasztoru przy ujściu rzeki Shannon.

Inis Clothrann w "History of County Longford"

Opactwo na Inis Clothrann wielokrotnie podczas najazdów niszczono i ograbiano, za każdym razem przywracano jego świetność. Aż do czasów reformacji wyspa była znanym centrum pielgrzymkowym, w 1541 roku opactwo rozwiązano na rozkaz Henryka VIII.
.