21 maja 2010

Św. Hospicjusz

.
Święty pustelnik i wyznawca (zm. 581).

Znany również jako: Sospis, Sospicjusz.

 Kaplica p.w. św. Hospicjusza w Saint-Jean-Cap-Ferrat, Lazurowe Wybrzeże

Urodził się w Egipcie na początku VI wieku. Został mnichem i udał się do Galii, gdzie postanowił zostać pustelnikiem i zamieszkał w opuszczonej wieży w Cap Ferrat,
w pobliżu Nicei. Żył o chlebie i wodzie, utrzymując się z ofiar pobożnych ludzi.
W czasie Wielkiego Postu żywił się tylko korzonkami. Okoliczni mieszkańcy często zasięgali rady u świętobliwego eremity. Św. Hospicjusz przestrzegł ich pewnego razu przed zbliżającym się najazdem Longobardów, około roku 575.

 Kaplica p.w. św. Hospicjusza w Saint-Jean-Cap-Ferrat

Św. Grzegorz z Tours opisywał, iż znał jednego żołnierza, który się nawrócił dzięki naukom św. Hospicjusza. Gdy patrol longobardzki znalazł w opuszczonej wieży skrępowanego łańcuchami pustelnika, pomyśleli że musi to być przestępca.
Sam Święty przyznał, iż jest wielkim grzesznikiem i wymienił całą litanię swoich przewin, czym rozsierdził żołnierzy. Jeden z nich podniósł na niego miecz, ale w tym momencie sparaliżowało mi całą rękę. Dopiero gdy pustelnik pomodlił się i uczynił znak krzyża nad żołnierzem, paraliż ustąpił. Żołnierz nawrócił się i resztę życia spędził służąc Panu Bogu.

Katedra p.w. św. Reparaty w Nicei

Św. Hospicjusz przepowiedział datę swojej śmierci, zmarł w Cap Ferrat dnia
21 maja 581 roku. Został pochowany przez swojego przyjaciela, biskupa Cimiez - Austadiusza (Austadius). Katedra p.w. św. Reparaty w Nicei posiada niewielką część relikwii dłoni Świętego. Część relikwii znajduje się w Villefranche, La Turbie i Cap Ferrat.

 Matka Boża z Dzieciątkiem przy kaplicy p.w. św. Hospicjusza

W miejscu gdzie pochowano św. Hospicjusza wzniesiono małe sanktuarium, na którego ruinach w XI wieku wzniesiono kaplicę mu poświęconą. W XVII wieku na polecenie Karola Emanuela II kaplicę odrestaurowano, zlecając Louisowi Marchand des Raux namalowanie scen z życia i cudów św. Hospicjusza.  Przed kaplicą znajduje się dwunastometrowa figura Matki Bożej z brązu, dzieło włoskiego rzeźbiarza Galbusieriego z 1904 roku, którą wykonał na zlecenie bogatego nicejskiego kupca, jako wypełnienie złożonych ślubów.

Patron:
Cap Ferrat, cierpiących na niedowład rąk.

Ikonografia:
Przedstawiany jako stary pustelnik lub mnich, skrępowany łańcuchami.

Varia:
Cap Ferrat jest nazywane również na cześć świętego Cap-Saint-Hospice lub Cap-Saint-Sospis.
.