2 lipca 2010

Św. Symforoza z Tivoli

.
Święta wdowa i męczenniczka (zm. ok. 138).

Znana również jako: Synforoza.

Św. Symforoza z synami
Gino Piccioni

Była wdową po trybunie św. Getuliuszu, który poniósł śmierć męczeńską około roku 120, razem ze św. Amancjuszem, Cerealisem i Prymitywem. Symforoza pochowała ich ciała w arenarium (wyrobisko po pyle wulkanicznym lub tufu) na terenie swojego majątku.

Legenda mówi, że kiedy cesarz Hadrian ukończył budowę swego wspaniałego pałacu w Tibur (Tivoli) i zaczął w nim składać ofiary bożkom, miał usłyszeć, że wdowa Symforoza i jej siedmiu synów dręczą ich codziennie zanosząc modlitwy do Boga. Jeśli cesarz przekona ich, aby złożyli ofiarę bożkom, sam otrzyma wszystko czego zapragnie.

Hadrian i jego służba próbowali nakłonić Symforozę najpierw prośbami, a później groźbami do złożenia ofiary bożkom, a gdy niczego nie wskórali, widząc że nie złamią oporu pobożnej wdowy i jej siedmiu synów, wydali na nich wyrok śmierci. Symforozę zaprowadzono do świątyni Herkulesa i po strasznych torturach, wrzucono ją do rzeki Anio, z ciężkim kamieniem u szyi.

Relikwiarz św. Symforozy
Katedra p.w. św. Wawrzyńca w Tivoli

Dzień później cesarz wezwał jej siedmiu synów przed siebie i po nieudanej próbie nakłonienie ich do odstąpienia od wiary, w tej samej świątyni w której zabito ich matkę, rozłożono ich wszystkich na olbrzymich kołowrotach, rozciągając niemiłosiernie ich ciała. Po długich godzinach męczarni każdemu z nich zadano inną śmierć. Krescencjanowi przebito gardło, Julianowi wbito miecz w piersi, Nemezjuszowi - w serce, Prymitywusowi rozpłatano brzuch, Justynowi złamano kręgosłup, Strakteusowi przeszyto boki, a Eugeniusza rozcięto na pół. Ciała chłopców wrzucono do głębokiego rowu.

Odnalazł je i pochował na obrzeżach miasta brat Symforozy, Eugeniusz. W XVII wieku przy Via Tiburtina odkryto ruiny bazyliki w miejscu nazywanym "la sette Fratte" (siedmiu braci).

 Kościół św. Anioła w Rzymie (za Portykiem Oktawii)

Relikwie w 752 roku przeniósł do kościoła p.w. św. Anioła (Sant'Angelo in Pescheria) w Rzymie papież Stefan II. W 1610 roku odnaleziono sarkofag z napisem: "Hic recquiescunt corpora SS. Martyrum Simforosae, viri sui Zotici (Getulii) et Filiorum ejus translata papa Stefan".

Patronka:
Tivoli, wdów.

Ikonografia:
Najczęściej przedstawiana razem ze swoimi siedmioma synami.
Jej atrybutem jest: palma.

Varia:
W średniowieczu rzymskie Settecamini nazywano polem Siedmiu Braci, na cześć legendy o św. Symforozie i jej siedmiu synach, zamęczonych za wiarę.

Po reformie kalendarza w 1969 roku zniesiono wspomnienie św. Symforozy, uzasadniając to niewiarygodnością istniejących przekazów hagiograficznych.
.