12 listopada 2010

Św. Lebuin z Deventer OSB

.
Święty mnich i wyznawca (zm. ok. 773).

Znany również jako: Lebwin, Liawfin, Liawfine, Leafwine, Livinius.Był mnichem w benedyktyńskim opactwie w Ripon. Zainspirowany przykładem
św. Bonifacego i św. Wilibrorda, po otrzymaniu święceń kapłańskich w 754 roku, udał się z misją ewangelizacyjną do Fryzji. Biskup Utrechtu, św. Grzegorz, polecił mu udać się na granicę Westfalii, razem ze św. Marchelmem (Marcellinusem), uczniem
św. Wilibrorda.

 Pozostałości opactwa w Ripon, Yorkshire

Głosił Ewangelię wśród pogańskich plemion, a jego pobożność i cnoty sprawiły, że wielu z nich się nawróciło. W 776 roku wybudował pierwszy kościół w Deventer. Działalność Lebuina spotykała się z wrogością niektórych pogan, którzy zawiązali sojusz z antychrześcijańskimi Saksonami i spalili kościół w Deventer, a konwertytów rozgromili. Św. Lebuinowi udało się uciec przed najeźdźcami  i wyruszył do Saksonii, zatrzymując się nieopodal Weser. Tam na wiecu przemawiając do zgromadzonych, próbował ich przekonać o ważności swej misji, wzbudził taką wściekłość słuchających, że jedynie interwencja wpływowego szlachcica uratowała go przed niechybną śmiercią.

 Kościół p.w. św. Lebuina w Deventer, 1615r.
Kościół p.w. św. Lebuina w Deventer, 2007

Po powrocie do Fryzji odbudował kościół w Deventer. Założył również opactwo
w Werden.

Zmarł około 773 roku, pochowano go w kościele w Deventer. Trzy lata po jego śmierci kościół ponownie został zniszczony w czasie najazdu Saksonów, ale mimo tego, że poszukiwali ciała św. Lebuina przez trzy dni nie udało im się go odnaleźć. Dopiero św. Liudger (Ludgera), biskup Munster, w czasie odbudowy kościoła odnalazł relikwie św. Lebuina.

Malowidło z kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Wateringen, Holandia Płd.

Bywa mylony ze św. Liwinem z Gandawy, którego wspomnienie przypada również
12 listopada.

Najstarszy żywot Świętego pochodzi to "Vita Lebuini antiqua" z IX wieku i "Vita Lebuini" mnicha Hucbalda z Saint-Amand z Xw.

Patron:
Holenderskiego Deventer i Zoeterwoude.

Ikonografia:
Przedstawiany jako biskup, często ze św. Marchelmem.
Jego atrybutem jest: księga, kościół.
.