14 marca 2011

Św. Leobin z Chartres

Święty biskup i wyznawca (zm. 557).

Znany również jako: Liebwin, Lebuin, Lubin.

 Kościół pw. św. Leobina w Goincourt, Pikardia

Urodził się pod koniec V wieku w rodzinie chłopa, nieopodal Poitiers. Jako młodzieniec wstąpił do klasztoru św. Marcina w Liguge, gdzie spędził osiem lat. Na zaproszenie opata cystersów, św. Awita z Vienne, przybył do Perche, a stamtąd udał się do klasztoru nieopodal Lyonu, w którym wiódł bogobojny żywot skromnego mnicha przez kolejne pięć lat. Biskup Chartres Euteriusz, do którego dotarły pogłoski o pobożnym i świątobliwym zakonniku, zaprosił go do swojej siedziby i w krótkim czasie udzielił mu święceń kapłańskich oraz mianował opatem klasztoru w Brou.

 Posąg przy kaplicy św. Leobina w Kergrist-Moëlou, Bretania

Gdy w 544 roku biskup Euteriusz zmarł, jego następcą mianowano św. Leobina. Nowy biskup troskliwie zajął się swoją owczarnią, dając przykład jak żyć w zgodzie z Bożymi przykazaniami. Przez ostatnie siedem lat życia nękała go ciężka choroba, ale nie przeszkodziła mu ona w kontynuowaniu wizyt duszpasterskich oraz udziału w V synodzie orleańskim w 549 roku i synodzie paryskim, który odbył się trzy lata później.

Witraż ze scenami z życia św. Leobina, II poł. XII w.
Katedra NMP w Chartres

Św. Leobin zmarł 14 marca 557 roku, został pochowany w kościele pw. św. Marcina, nieopodal Chartres. Sarkofag z relikwiami zniszczyli i sprofanowali hugenoci w latach 1568-70, a same relikwie rozrzucili poza kościołem. Dużą część udało się uratować, obecnie relikwie świętego biskupa znajdują się w kościele pw. św. Mikołaja w Blois (relikwie kości czaszki) oraz w Paryżu - w kościele pw. św. Seweryna i w kościele pw. św. Pawła Pustelnika i św. Ludwika.

Święto przeniesienia relikwii obchodzono w Chartres 15 września.

Relikwiarz św. Leobina
Kościół NMP w Louviers, Normandia

Patron:
Chartres, wzywany w obronie przed obrzękami i puchliną.

Ikonografia:
Przedstawiany w stroju biskupa, czasami razem ze św. Kaletrykiem, udzielającym mu ostatnich Sakramentów. Jego atrybutem jest: mitra, pastorał, księga, krzyż.
.