24 września 2011

Św. Pacyfik z San Severino OFM

Święty kapłan i wyznawca (1653-1721).


Przyszedł na świat w 1653 roku jako Karol Antoni Divini w San Severino w Marchii Ankońskiej, w znamienitej rodzinie Antoniego Divini i Marii Bruni. Oboje rodzice zmarli, gdy chłopiec miał trzy lata. Opiekę i wykształcenie zapewnił mu wuj, który był archidiakonem katedry w San Severino.

W grudniu 1670 roku został przyjęty do nowicjatu w klasztorze franciszkanów obserwantów w Forano i otrzymał imię Pacyfik. Obserwanci była to zreformowana gałąź zakonu św. Franciszka (w Polsce nazywani bernardynami) zatwierdzona w 1517 roku, a ojcem reform przywracających ścisłą regułę zakonną był św. Bernardyn ze Sieny.

Dnia 4 czerwca 1678 roku Pacyfik przyjął święcenia kapłańskie. Trzy lata później zostaje mianowany kaznodzieją i wykładowcą filozofii w klasztorze w Montalbodolo. Był również wikariuszem w klasztorze Matki Bożej Łaskawej w San Severino, a w 1692 roku wybrano go tamtejszym gwardianem. Pogarszający się stan zdrowia, stopniowa utrata słuchu i wzroku sprawiły, że decyzją przełożonych został przeniesiony do klasztoru w Forano.

Klasztor franciszkanów w Forano

W 1705 roku św. Pacyfik otrzymał zgodę na powrót do San Severino, gdzie spędził ostatnie lata życia na modlitwie i umartwieniach. Zmarł 24 września 1721 roku, został beatyfikowany 4 sierpnia 1786 roku przez papieża Piusa VI, a kanonizowany 26 maja 1839 roku przez Grzegorza IX (razem ze św. Janem Józefem od Krzyża,św. Alfonsem Liguori, św. Franciszkiem de Hieronimo i św. Weroniką Giuliani).

W kościele pw. św. Wawrzyńca w podkieleckiej Drugni znajduje się klasycystyczny pacyfikał z wizerunkiem świętego. Relikwie św. Pacyfika znajdują się w Stawiskach w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego (na ołtarzu św. Antoniego) w kryształowej skrzynce oraz w kościele poreformackim pw. św. Antoniego w Białej Podlaskiej. Wizerunek św. Pacyfika można obejrzeć m.in. w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie.

 Sanktuarium św. Pacyfika w San Severino

Patron:
Niewidomych, głuchych.

Ikonografia:
Przedstawiany we franciszkańskim habicie. Jego atrybutem jest: krzyż, lilia, obręcz (symbol umartwień za grzeszników, jakim się poddawał).
.