30 czerwca 2010

Św. Tybald z Provins EC

.
Święty kapłan i pustelnik (1017-1066).

Znany również jako: Dypold, Teobald, Thiebaud, Thiebaut, Thibault.

Urodził się w 1017 roku w Provins, w rodzinie księcia-palatyna Szampanii Arnoula
i jego żony Gizeli. Od wczesnej młodości fascynował go sposób życia św. Jana Chrzciciela, św. Pawła Pustelnika, św. Antoniego i św. Arseniusza. Chcąc dowiedzieć się więcej odwiedził pustelnika Burcharda, który żył na małej wysepce na Sekwanie (Seine). Mając osiemnaście lat postanowił porzucić karierę wojskową i w końcu udało mu się przekonać ojca, aby wyraził zgodę na to, żeby został pustelnikiem.

 Klasztor w Chateau-l'Hermitage, Sarthe

Opuścił dom razem z przyjacielem Walterem, który również chciał wieść pustelniczy żywot i udali się do Pettingen, tam zamieszkali w pustelni, czasami pomagali
w najcięższych pracach rolniczych, pracując fizycznie całymi dniami. Powszechna cześć jaką ich otaczano, skłoniła ich do opuszczenia tego miejsca. Wyruszyli w pielgrzymkę do Composteli, a po powrocie osiedli nieopodal Trewiru (Trier). Nie pozostali tam zbyt długo, ponieważ znowu wyruszyli w kolejną pielgrzymkę, tym razem do Rzymu, skąd planowali wyruszyć do Ziemi Świętej, przez Wenecję. Niestety Walter ciężko zachorował w pobliżu Vicenzy, zatrzymali się tam na czas jego choroby, która okazała się śmiertelną.

Po jego śmierci wokół Tybalda, pociągnięci jego świętością, zaczęli się gromadzić chętni do zostania pustelnikami. Biskup Vicenzy udzielił mu święceń kapłańskich. Rodzice Tybalda odkryli miejsce jego pobytu i postanowili odwiedzić syna. Jego matka, Gizela, postanowiła zostać pustelnicą w pobliżu miejsca jego odosobnienia.

Krótko przed swoją śmiercią św. Tybald wstąpił do zakonu kamedułów.

Zmarł 30 czerwca 1066 roku w Sossano, w wyniku choroby, która pokryła jego ciało plamami i owrzodzeniami. Kult św. Tybalda zatwierdził papież Aleksander II
w 1073 roku. Relikwie znajdowały się w opactwie w Sens oraz w Auxerre, w kaplicy Saint-Thibault-en-Auxois.

Patron:
Provins, rolników, producentów wina, szewców, kaletników, smolarzy i kawalerów. Wzywany w obronie przed bezpłodnością, gorączką, suchym kaszlem, chorobami oczu i atakami paniki.

Ikonografia:
Przedstawiany jako pustelnik, czasami rycerz. Jego atrybutem jest: księga, krzyż.
.