29 listopada 2010

Św. Kutbert Mayne

Święty kapłan i męczennik (1544-1577).

Znany również jako: Cuthbert.


Urodził się  w Yorkston w hrabstwie Devon, jako syn Wilhelma Mayne. Został ochrzczony 20 marca 1544 roku, w dzień św. Kutberta z Lindisfarne. Rodzina oczekiwała, że poświęci się karierze duchownego i odziedziczy parafię po swoim bogatym wuju, księdzu który złożył przysięgę na wierność królowi Anglii jako głowie Kościoła.

Po ukończeniu nauki w szkole Barnstaple, w wieku osiemnastu lat Kutbert został anglikańskim pastorem, otrzymując probostwo w Hunstshaw, nieopodal miejsca swego urodzenia. Rok później udał się na studia do Oksfordu, najpierw w Konwikcie św. Albana (St Alban's Hall), później w Kolegium św. Jana (St John's College). W tym ostatnim pełnił posługę kapelana.

 Kolegium Angielskie w Douai

W czasie studiów Kutbert poznał św. Edmunda Campiona i wielu innych wybitnych katolików, co wpłynęło na jego nawrócenie. Gdy pod koniec 1570 roku list pisany do niego przez Grzegorza Martina (uczony katolicki, tłumacz Wulgaty) wpadł w ręce anglikańskiego biskupa Londynu, funkcjonariusze państwowi otrzymali rozkaz uwięzienia go wraz ze wszystkimi, których nazwiska były wymienione w liście. Kutbert ostrzeżony przez bł. Tomasza Forda, zdołał uciec przed aresztowaniem do Kornwalii, a stamtąd trafił do katolickiego Kolegium Angielskiego we francuskim Douai, w 1573 roku. Dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. W lutym 1576 roku otrzymał bakalaureat z teologii, a niecałe dwa miesiące później wyjechał do Anglii, razem ze św. Janem Payne. Ksiądz Mayne zatrzymał się u Franciszka Tregiana St., w kornwalijskiej parafii Probus.

Golden Manor w Probus, Kornwalia
Dom Franciszka Tregiana St.

Wszechobecni agenci Elżbiety I szybko dowiedzieli się o tym, że ksiądz katolicki przebywa w okolicy Probus i rozpoczęto poszukiwania w czerwcu 1576 roku. Wysoki urzędnik korony angielskiej, sir Ryszard Grenville, słynny żeglarz i odkrywca, znany ze swych antykatolickich uprzedzeń, 8 czerwca 1577 roku wdarł się wraz z setką żołnierzy do domu Tregiana. W jednej z komnat znaleźli Kutberta Mayne, a agnusek (woskowy medalik poświęcony przez papieża) upewnił Grenville'a, że znaleźli właściwą osobę. Księdza zabrano do aresztu, a Franciszek Tregian został skazany na konfiskatę mienia za ukrywanie katolickiego księdza, a że nie chciał złożyć przysięgi supremacyjnej, spędził w więzieniu 26 lat.

 Pozostałości po celi św. Kutberta Mayne w Launceston

Czas do rozprawy ks. Mayne spędził przykuty do pryczy w celi więzienia w Launceston. Władze wystąpiły z żądaniem kary śmierci dla niego za zdradę, ale miały problem z formalnym przygotowaniem aktu oskarżenia. Proces rozpoczął się 23 września 1577 roku przedstawieniem duchownemu pięciu zarzutów. Sędzia Roger Manwood zarządził, iż z braku dowodów, dla wydania wyroku skazującego, wystarczy "silne" domniemanie. Tym sposobem ks. Mayne został skazany na powieszenie i poćwiartowanie. Gdy oznajmiono mu wyrok odpowiedział tylko: "Deo gratias!". Razem z nim był sądzony Franciszek Tregian oraz ośmiu innych świeckich, których skazano na konfiskatę majątku i dożywotnie więzienie.

W nocy 27 listopada 1577 roku cela św. Kutberta napełniła się niezwykłym światłem, czego świadkami byli jego współwięźniowie.

Relikwia kości czaszki św. Kutberta Mayne
Klasztor SS. Franciszkanek Niepokalanej w Lanherne, Kornwalia

W dzień egzekucji jeszcze raz zaoferowano Mu wolność w zamian za wyrzeczenie uznanie królowej angielskiej głową Kościoła i wyrzeczenie się wiary. Odrzucając propozycję, ucałował Biblię i powiedział, że "królowa nigdy nie była, nie jest i nigdy nie będzie głową Kościoła w Anglii".

Św. Kutbert Mayne został stracony na rynku w Launceston 29 listopada 1577 roku. Przed śmiercią zabroniono mu odzywać się do tłumu, więc modlił się po cichu. Zanim wyzionął ducha na szubienicy, odcięto go i rozciągnięto członki, a na samym końcu poćwiartowano.

Papież Leon XIII beatyfikował Go 29 grudnia 1886 roku, a kanonizował Paweł VI 25 października 1970 roku, w grupie Czterdziestu Męczenników Anglii i Walii (vide: św. Augustyn Webster, św. Henryk Walpole, św. Małgorzata Cliterhow, św. Ryszard Reynolds, św. Jan Plessington, św. Jan Roberts, św. Jan Rigby i św. Ambroży Edward Barlow).

Czterdziestu Męczenników Anglii i Walii

Patron:
Męczenników angielskich, ludzi prześladowanych za wiarę.

Ikonografia:
Przedstawiany jako ksiądz. Jego atrybutem jest: palma, krzyż, księga.