7 października 2010

Św. Justyna z Padwy

.
Święta dziewica i męczenniczka (zm. 304).

Andrea Mantegna, 1453-54, fragm.
Pinacoteca di Brera w Mediolanie, Lombardia

Pochodziła z bardzo zamożnej padewskiej rodziny. Bardzo pobożna, wcześnie złożyła śluby czystości. Gdy wybuchły prześladowania za cesarza Dioklecjana została uwięziona i skazana na śmierć. Ścięto ją mieczem 7 października 304 roku.
Według legendy miał to być miecz dopiero co wykuty, jeszcze gorący, co dodatkowo miało upokorzyć dziewczynę, ponieważ takimi mieczami zabijano niewolników jako pierwsze ofiary.

Męczeństwo św. Justyny
Paolo Veronese, 1573r.
Galleria degli Uffizi we Florencji, Toskania

Pochowano ją w pobliżu rzymskiego teatru, we wschodniej części miasta. Dziesięć lat później nad jej grobem wybudowano kaplicę, a na przełomie V i VI wieku prefekt miasta, Wenancjusz Opilione, wzniósł na tym miejscu bazylikę. W XV wieku konwent św. Justyny był jednym z najważniejszych klasztorów w okolicy, aż do rozwiązania przez Napoleona w 1810 roku. Ponownie konwent otwarto w 1919 roku, mieści się
w nim biblioteka.

 Bazylika p.w. św. Justyny w Padwie, Wenecja Euganejska
Studnia w której znaleziono relikwie św. Justyny
Bazylika p.w. św. Justyny w Padwie
Wnętrze bazyliki p.w. św. Justyny w Padwie

Kult św. Justyny rozwinął się znacznie w XVI wieku, po wygranej bitwie pod Lepanto, którą przypisano również jej wstawiennictwu.

 Kościół p.w. św. Justyny w Paleśnicy, Małopolska

Kult św. Justyny w Polsce
Kościół p.w. św. Justyny z Padwy znajduje się w małopolskiej Paleśnicy, został wybudowany w 1808 roku. W ołtarzu głównym (obecnie przeniesiony do bocznego) umieszczono obraz przedstawiający św. Justynę, namalowany w 1809. Do obrazu pozowała fundatorka kościoła hrabina Justyna Lanckorońska.

Relikwie Świętej mają się znajdować, według Piotra Pruszcza, w dominikańskim kościele p.w. św. Idziego w Krakowie. Natomiast wizerunek z XVIII wieku przedstawiono w stallach w kościele należącym do krakowskich bernardynek.

Św. Justyna z pobożnym dobroczyńcą
Moretto da Brescia, 1530-34
Kunstchistorisches Museum we Wiedniu

Św. Justyna z Padwy bywa mylona ze św. Justyną z Antiochii, której wspomnienie przypada 26 września.

Patronka:
Padwy.

Ikonografia:
Przedstawiana w stroju z epoki, czasami w towarzystwie św. Prosdocyma, pierwszego biskupa Padwy, lub św. Scholastyki. Jej atrybutem jest: palma, lilia, jednorożec, korona, księga, miecz lub sztylet.

Giovanni Bellini
Museo Bagatti Valsecchi w Mediolanie, Lombardia

Varia:
Jedna z największych kongregacji benedyktynek w XV i XVI wieku działała wokół konwentu św. Justyny w Padwie, stąd czasami św. Justyna bywa przedstawiana ze
św. Scholastyką.

Św. Karol Borromeusz w 1561 roku założył uczelnię w Padwie, L'Almo Collegio Borromeo, poświęconą św. Justynie.
.