5 listopada 2010

Św. Gerald z Beziers

.
Święty biskup i wyznawca (1070-1123).

 Katedra św. Nazariusza w Beziers

Urodził się w 1070 roku w Puissalicon. Po ukończeniu studiów został kanonikiem regularnym w Beziers. Święcenia diakonatu otrzymał w 1094 roku, a święcenia kapłańskie w siedem lat później. W 1105 roku został mianowany przeorem opactwa Cassan nieopodal Roujan, przywrócił mu dawną świetność, oprócz wielu nowych budynków wystawił również szpital. Rok później otrzymał godność biskupa Beziers. Znany ze swej pobożności, poświęcał wiele czasu na pomoc ubogim i chorym.


Św. Gerald zmarł 5 listopada 1123 roku, pochowano go w bazylice obok
św. Afrodyzjusza, pierwszego biskupa Beziers. W 1259 roku jego relikwie przeniesiono do klasztoru św. Klary. W 1562 rozproszone przez hugenotów, całkowicie zniszczone w czasie rewolucji francuskiej.

W Roujan był przechowywany srebrny pierścień św. Geralda. Uważany za cudowny, ponieważ przywrócił wzrok wielu dzieciom. Skradziony w 1980 roku przez nieznanych sprawców.

 Opactwo Cassan


Ikonografia:
Przedstawiany jako biskup rozdający jałmużnę.
Jego atrybutem jest: mitra, pastorał, księga, jałmużniczka.

Varia:
Opactwo Cassan w XIII wieku przeszło pod jurysdykcję papieską. W czasie wojen religijnych w 1539 i 1563 wojska protestanckie ograbiły i spaliły klasztor.
W 1671 roku zostało włączone do opactwa św. Genowefy w Paryżu. Odrestaurowano je w połowie XVIII wieku. W 1791 roku uznane za własność państwa i sprzedane adwokatowi Markowi Antoniemu Marigeaux.
.