4 marca 2010

Św. Lucjusz I

.
Święty papież i wyznawca (zm. 254r.)

Następca św. Korneliusza, wybrany papieżem w 253 roku.
Był dwudziestym drugim papieżem (wg listy kard. Mercati z 1942).

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Rzymianin, syn Porfiriana. Wyniesiony na stolicę Piotrową po śmierci
św. Korneliusza, 25 czerwca 253 roku. Jego pontyfikat trwał niecały rok.

Wygnany zaraz po wyborze przez cesarza Treboniana Galla, ale udało mu się uzyskać zgodę na powrót.

Złagodził surowe kary przeciwko lapsi, upadłym chrześcijanom, którzy w czasach prześladowań zapierali się wiary (dandam esse lapsis pacem et poenitentia acta, fructum communicationis et pacis negandum non esse). Był znany z ascetycznego trybu życia, który prowadził również po wyborze na papieża. Potępił herezję nowacjan twierdzących, że Kościół nie ma prawa rozgrzeszać "upadłych". Zostali potępieni i ekskomunikowani na synodzie przez papieża św. Korneliusza
w 251 roku.

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Zmarł 5 marca 254 roku w Rzymie, został pochowany w katakumbach św. Kaliksta. W 1599 roku jego doczesne szczątki przeniesiono do kościoła p.w. św. Cecylii na Zatybrzu, razem z relikwiami św. Cecylii i innych. W 1100 roku relikwia głowy (część kości czaszki) świętego papieża została przewieziona do Roskilde, po tym jak został uznany patronem regionu Zeeland. W czasie reformacji Fryderyk III Oldenburg umieścił cenną relikwię na wystawie, gdzie była 28 lat trzymana wśród "innych potworności" takich jak np. żeński embrion. Relikwie św. Lucjusza były jedną z niewielu relikwii, jakie przetrwały czasy duńskiej reformacji. Obecnie relikwiarz znajduje się w katedrze p.w. św. Ansgara w Kopenhadze. Część relikwii głowy jest przechowywana w monachijskim Residenz.

Tekst na relikwiarzu głosi: Caput S Lucii papae et martyris
Rezydencja w Monachium


Wspomnienie św. Lucjusza zostało umieszczone w kalendarzu w 1602 roku pod datą 4 marca,wszędzie tam gdzie jest celebrowany ryt rzymski. Po dodaniu w 1621 roku św. Kazimierza pod tą samą datą, wspomnienie św. Lucjusza zredukowano do kommemoracji we Mszy o św. Kazimierzu. Po reformie kalendarza w 1969 roku wspomnienie tego świętego w Martyrologium Rzymskim przeniesiono na dzień jego śmierci oraz usunięto z kalendarza ogólnego.


Katedra p.w. św. Ansgara w Kopenhadze

Patron:
Danii, Kopenhagi.
.